SIKKIM

Copyright©John McMeekin

The Namgyal Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers

1914 H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharaja Sidkeong Tulku Namgyal [Srid-skyong Sprul-sku rNam-gyal], Maharaja of Sikkim, CIE (12.12.1911). b. 1879, third son of H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharaja Sir Thutob Namgyal [mThu-stobs rNam-rgyal], Maharaja of Sikkim, KCIE, by his first wife, H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharani Pending, educ. St Paul's Sch., Darjeeling, India, and Pembroke Coll, Oxford. Appointed as Heir Apparent with the title of Sri Sri Sri Sri Maharajkumar, by the GOI, 21st February 1899. Served with the British Mission to Tibet in 1905, Vice-Presdt Sikkim State Council and Dir of the Ecclesiastical, Forest and Education Depts 1908-1914. Succeeded on the death of his father 10th February 1914. Consecrated at the Royal Chapel, Tsuk-La-Khang Monastery, Gangtok, 29th April 1914. Hon Lieut Northern Bengal Mounted Rifles (Volunteers), 1913. Learned in Chinese, English, Hindi, Lepcha, Nepali and Tibetan. Rcvd: Delhi Durbar medals (1.1.1903 and 11.12.1911). He d.s.p. unm. from heart failure supervening on an attack of jaundice, following a severe chill, at the Royal Palace, Park Ridge, Gangtok, 5th December 1914 (succ. by his half brother).

Copyright© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
1914 -1963 H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharaja Tashi Namgyal [bKra-shis rNam-gyal], Maharaja of Sikkim, KCSI (8.6.1939), KCIE (1.1.1923, CIE 1.1.1918). b. at Kurseong, Darjeeling, 26th October 1893, fourth son of H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharaja Sir Thutob Namgyal [mThu-stobs rNam-rgyal], Maharaja of Sikkim, KCIE, by his third wife, H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharani Yeshay Dolma, educ. St Paul's Sch, Darjeeling, and Mayo Coll, Ajmer, India. Succeeded on the death of his elder half-brother, 5th December 1914. Installed at the Royal Palace, Park Ridge, Gangtok, 19th February 1915. Consecrated at the Royal Chapel, Tsuk-La-Khang Monastery, Gangtok, 15th May 1916. Invested with full ruling powers on 5th April 1918. Signed a treaty with India 1950 after a long period of negotiations lasting three years, in which, India assumed responsibility for Sikkim's defence, external affairs, communications and other matters, but underlying Sikkim's “international personality”. A distinguished artist and painter. Patron of the Sikkim Namgyal Research Inst of Tibetology 1958-1963, the Tashi Namgyal Acad, Tashi Namgyal Higher Secondary Sch, Sir Thutob Namgyal Memorial (STNM) Hospital 1917-1963, etc. Mbr Asiatic Soc of Bengal 1932, Royal Central Asian Soc 1935, etc. Rcvd: Delhi Durbar silver (11.12.1911), King George V Silver Jubilee (3.6.1935), King George VI Coron (11.5.1937), and Indian Independence (15.8.1948) medals. m. at the Royal Chapel, Tsuk-La-Kheng Monastery, Gangtok, 8th October 1918 (repudiated), H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharani Kunzang Dechen [Denzong Lhacham Kusho] [H.H. the Gyalyum] (b. 1906; d. at the Royal Palace, Park Ridge, Gangtok, March 1987, having had further issue one daughter by Chozod Kusho, Tharing Rimpoche - see above), educ. Hampton Court Coll, Mussoorie, India, rcvd: GC with collar of the Precious Jewel of the Heart of Sikkim (Denzong Thu ki Norbu) (22.5.1973), and Palden Thondup Namgyal Coron Medal (4.4.1965), daughter of General (De-pon) Medrak Rakashar [mdo-mkhar-sras ra-kha-shar], of Tibet and grand daughter of H.E. Lonchen Shokang, sometime Prime Minister of Tibet. He d. at Woodlands Nursing Home, Calcutta, Bengal, India, 2nd December 1963, having had issue, three sons and three daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1963 - [1982] Major-General H.H. Muwong Chogyal Sri Sri Sri Sri Sri Chempo Palden Thondup Namgyal [dPal-ldan Don-grub rNamgyal], Maharaja and Chogyal of Sikkim, OBE (c 1.1.1947). b. at the Royal Palace, Park Ridge, Gangtok, 22nd May 1923, second son of H.H. Sri Sri Sri Sri Sri Maharaja Tashi Namgyal [bKra-shis rNam-gyal], Maharaja of Sikkim, KCSI, KCIE, by his wife, H.H. Gyalyum Kunzang Dechen, daughter of General (De-pon) Medrak Rakashar [mdo-mkhar-sras ra-kha-shar], of Tibet, educ. St Joseph’s Convent, Kalimpong, St Joseph’s Coll, Darjeeling, Bishop Cotton Sch, Simla, India, Lingbu Monastery, Tibet, and the Indian Civil Service (ICS) Training Camp, Dehra Dun, India. Appointed as Heir Apparent with the title of Sri Sri Sri Sri Maharajkumar, following the death of his elder brother, 1941. Presdt Sikkim State Council 1944-1949, Chair Appellate Cttee 1959-1963, and Principal Adviser to the Maharaja on External Affairs 1950-1963. Proclaimed on the death of his father, 3rd December 1963. Consecrated as Chogyal at the Royal Chapel, Tsuk-La-Khang Monastery, Gangtok, 4th April 1965. Formally replaced the use of the title Maharaja with Chogyal by 22nd December 1966. Founded the Royal Order of the Jewel of Sikkim, September 1972. Hon Lieut-Col 8th Gurkha Rifles, IA 26/1/1954, prom Hon Maj-Gen IA 4/4/1965, Colonel-in-Chief Sikkim Guards 1963-1975. Placed under arrest by Indian troops on 9th April and deposed by the Government of India, 10th April 1975. Eventually permitted to proceed to the USA to undergo medical treatment. Presdt Mahabodhi Soc of India, Pakistan & Ceylon 1953, Sikkim Namgyal Research Inst of Tibetology 1958-1982, and Sikkim Soldiers, Sailors & Airmen’s Brd. Patron of the Tashi Namgyal Acad, Tashi Namgyal Higher Secondary Sch, Paljor Namgyal Girls’ Sch, Sir Thutob Namgyal Memorial (STNM) Hospital. Chair Sikkim Mining Corp Ltd. Founder Mbr and Sikkim Delegate Himalayan Mountaineering Inst (Darjeeling). Mbr Asiatic Soc of Bengal 1945, Working Cttee of 2500th Buddha Jayanti 1956, etc. Hon Dr Nalanda Univ (Bihar, India) and Brown’s Univ (USA). Founder of the Precious Jewel of the Heart of Sikkim (Denzong Thu ki Norbu) September 1972. Rcvd: Padma Vibushan of India (22.2.1954), Cdr of the Order of the Black Star of Benin of France (1956), King Jigme Singye Wangchuck Coron Medal 1st class of Bhutan (2.6.1974), King Mahendra (2.5.1956) and King Birendra (24.2.1975) Coron Medals of Nepal, etc. m. (first) at the Royal Chapel, Tsuk-La-Khang Monastery, Gangtok, August 1950, Samyo Kushoe Sangideki (d. at Gangtok, 17th June 1957), daughter of Theiji Tsewang Rinzing Namgyal, of the Yapshi Samdrup Phodrang family of Lhasa, Tibet. m. (second) at the Royal Chapel, Tsuk-La-Khang Monastery, Gangtok, 20th March 1963 (div. 1980) Hope Cooke Namgyal (b. at San Francisco, California, USA, 24th June 1940, m. second, at New York, USA, 24th March 1982, Dr. Michael Wallace, Professor of History at The John Jay Coll of Criminal Justice, City Univ of New York), educ. Chapin Sch, New York, Madeira Sch, Fairfax, Virginia, and Sarah Lawrence Coll, Bronxville, New York, USA, styled Her Highness Hope La, the Gyalmo of Sikkim 1963-1975, author of “Time Change” (1980), and “Seeing New York” (1995), Joint Author of “Teaching the Magic of Dance” (1983), etc., Assoc Fellow Berkeley Coll, Yale Univ, Hon LLD (Albertus Magnus Coll.), rcvd: Precious Jewel of the Heart of Sikkim (Denzong Thu ki Norbu) 1st class (22.5.1973), and Coron Medal (4.4.1965), daughter of John J. Cooke, by his wife, Hope Noyes Cooke, daughter of Winchester Noyes, of Newbury, Massachusetts, USA. He d. from cancer, at New York, USA, 29th January1982 having had issue, three sons and three daughters:
Chogyal Thondup Namgyal, also had issue, a further son and daughter by a Lepcha lady:
Copyright© Christopher Buyers right© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers

[1982] H.H. Muwong Chogyal Sri Sri Sri Sri Sri Tobgyal Wangchuk Tenzing Namgyal, Chogyal of Sikkim. b. at Calcutta, West Bengal, India, 1st April 1953, second and eldest surviving son of Major-General H.H. Muwong Chogyal Sri Sri Sri Sri Sri Chempo Palden Thondup Namgyal [dPal-ldan Don-grub rNamgyal], Maharaja and Chogyal of Sikkim, OBE, by his first wife, Samyo Kushoe Sangideki, daughter of Theiji Tsewang Rinzing Namgyal, educ. Harrow Sch, Middlesex, and the Ealing Business Sch, Univ of London, UK. Became Heir Apparent after the death of his elder brother on 11th March 1978. Succeeded his father as Head of the Royal House of Sikkim, 19th February 1982. Formally consecrated as Chogyal at the Royal Chapel, Tsuk-La-Khang Monastery, Gangtok, 29th January 1982. Presdt Kumar Sporting Club 1970-1975. Not officially recognised by the Government of India. Rcvd: Palden Thondup Namgyal Coron Medal (4.4.1965).

Copyright© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers

END
Copyright© Christopher Buyers
SIKKIM 1 SIKKIM 2 SIKKIM 3
ORDERS & DECORATIONS HOME
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright© Christopher Buyers, May 2002 - August 2014