RAMPUR

(Dar ul-Insha)

The Rohilla (or Barech) Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1930 - 1966 Major-General H.H. ‘Ali Jah, Farzand-i-Dilpazir-i-Daulat-i-Inglishia, Mukhlis ud-Daula, Nasir ul-Mulk, Amir ul-Umara, Nawab Syed Sir Muhammad Raza ‘Ali Khan Bahadur, Mustaid Jang, Nawab of Rampur, GCIE (8.6.1944), KCSI (1.1.1936). b. at the Hamid Manzil, Qila-i-Mualla, Rampur, 17th November 1908, second son of Major-General H.H. ‘Ali Jah, Farzand-i-Dilpazir-i-Daulat-i-Inglishia, Mukhlis ud-Daula, Nasir ul-Mulk, Amir ul-Umara, Nawab Syed Sir Hamid ‘Ali Khan Bahadur, Mustaid Jang, Nawab of Rampur, GCSI, GCIE, GCVO, by his fourth wife, H.H. Nawab Huzur Aliya Begum Sahiba, educ. Rajkumar Coll, Rajkot. Succeeded on the death of his father, 20th June 1930. Installed on the musnaid, at the Hamid Manzil, Qila-i-Mualla, Rampur, 26th August 1930. Cmsnd as Hon Lieut IA 11/8/1931, prom Hon Capt 1/1/1934, Hon Officer 1st King George’s Own Gurkha Rifles (The Malaun Regiment) 25/9/1934, prom Hon Maj 25/9/1940, Hon Lieut-Col 26/12/1944, and Hon Maj-Gen IA 15/10/1946, Hon Col 9th (Territorial) Btn., 11th Jat Regiment 9/7/1938, Hon Col Hodson’s Horse (Duke of Cambridge’s Own Lancers) IA 21/12/1946-1966, Colonel-in-Chief Rampur (Rohilkand) Lancers 1931-1949. Signed the instrument of accession to the Dominion of India, 15th August 1947. Merged his state with the Dominion of India, 1st July 1949 (incorporated into the United Provinces, 1st January 1950). District Grand Master United Scottish Grand Lodge of India & Ceylon 1955-1961, Grand Master of the Grand Lodge of India 1961-1966. Chancellor Bhatkande Univ of Music (Lucknow), Pro-Chancellor Aligarh Muslim Univ. Hon LL.D (Benares Hindu Univ), and Hon D. Litt. (Aligarh Muslim Univ). Author of "Sangeet Sagar". Presdt Brd of Trustees Shia Coll, Lucknow and of the Raza Library Trust 1951-1966. Patron Delhi Flying Club. Mbr East India Assoc. (London), Marlborough Club (London), Royal Automobile Assn, etc. Rcvd: Nishan-i-Hamidiya 1st class and the Nishan-i-Iqbal 1st class, Delhi Durbar silver (1911), Silver Jubilee (1935), Coron. (1937), Indian Independence (1947) and Coron. (1953) medals. m. (first) at Rosaville, Rampur, 24th March 1912 (nikah) and at the Ra’afat Mahal, Khasbagh Palace, Rampur, 15th February 1922 (zifaf), H.H. Nawab Rafa’at uz-Zamani Begum Sahiba [Bari Begum Sahiba], KIH gold medal (1.1.1947) (b. 1907; d. at Raza Villa, Rampur, 16th October 1987), née Sahibzadi Askari Begum, author of "Jab Mein Dulhan Bani", eldest daughter of Sahibzada Sir Abdus Samad Khan Bahadur, CIE, KIH, sometime Chief Minister, by his first wife, Sahibzadi Shahzadi Nadir uz-Zamani Begum, daughter of General H.E. Sahibzada Azim ud-din Khan Bahadur, sometime Chief Minister and Vice-Presdt. of the Council, of the Najibabad family. m. (second) Nawab Kaisar uz-Zamani Begum Sahiba [Munjhli Begum Sahiba] (d. 1995). m. (third) at Rampur, early 1931, Nawab Tala’at uz-Zamani Begum Sahiba (b. 1917). He d. at Khas Bagh Palace, Rampur, 6th March 1966 (bur. Karbala, Iraq), having had issue, three sons and six daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1966 - [1982] Brigadier H.H. ‘Ali Jah, Farzand-i-Dilpazir-i-Daulat-i-Inglishia, Mukhlis ud-Daula, Nasir ul-Mulk, Amir ul-Umara, Syed Murtaza ‘Ali Khan Bahadur, Mustaid Jang [Bacchan Sahib], Nawab of Rampur, MBE (m 13.6.1946). b. at the Rafat Mahal, Khasbagh Palace, Rampur, 22nd November 1923, eldest son of Major-General H.H. ‘Ali Jah, Farzand-i-Dilpazir-i-Daulat-i-Inglishia, Mukhlis ud-Daula, Nasir ul-Mulk, Amir ul-Umara, Nawab Syed Sir Muhammad Raza ‘Ali Khan Bahadur, Mustaid Jang, Nawab of Rampur, GCIE, KCSI, by his first wife, H.H. Nawab Rafa’at uz-Zamani Askari Begum Sahiba, KIH, educ. Wellington Coll, Crowthorne, Berks, the Doon Sch, and the Prince of Wales's Indian Military Coll, Dehra Dun, St Stephen’s Coll, Delhi Univ. Cmsnd as 2nd Lieut IA 1943, attached 1st Punjab Regt, served in WW2 1943-1945, ADC to the C-in-C India 17/7/1943, prom Hon Capt 15/10/1946, prom Brig Rampur State Forces 1946, Colonel-in-Chief 2nd Rampur (Murtaza) Infantry 1931-1949, Hon ADC to the Presdt of India. Mbr Rampur State Council 1946-1948, Minister for the Army 1946-1947, and for the Household, Education and Public Works Depts 1947-1948. Succeeded on the death of his father, 6th March 1966 (recognised by the GOI, 7th March 1966). The GOI amended the Indian Constitution to remove his position as a “ruler” and his right to receive privy-purse payments, 28th December 1971. . Merged his state into the United Provinces, 1st December 1949. MLA UP 1969-1971, MP (Lok Sabha). Presdt Raza Rampur Library Trust 1966-1975 (Vice-Chair of the Brd. of Trustees 1975-1982). Rcvd: Nishan-i-Hamidiya 1st class and the Nishan-i-Iqbal 1st class, Silver Jubilee (1935), Coron (1937), 1939/45 Star, British War and India Service (1945) medals, etc. m. at Pirpur Palace, Lucknow, 16th September 1943, H.H. Nawab Aftab Dulhan Sakina uz-Zamani Begum Sahiba (b. at Sikrohar, Faizabad district, 11th September 1928; d. 3rd August 1993, bur. Karbala, Iraq), daughter of Raja Syed Muhammad Mehdi Sahib, of Pirpur. He d. 8th February 1982 (succ. by his younger brother), having had issue, one son and one daughter:
Copyright© Christopher Buyers
continued on the next page.
Copyright© Christopher Buyers
RAMPUR 1 RAMPUR 2 RAMPUR 3 RAMPUR 4
RAMPUR 5 RAMPUR 7 NAJIBABAD MAIN
Copyright© Christopher Buyers

I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:Copyright© Christopher Buyers

CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, March 2004 - February 2011